112k views
3 votes
Myron bought a dozen eggs for $1.75 per dozen. If he bought 8 dozen eggs, how much did they cost?]

User Chsymann
by
8.1k points

2 Answers

4 votes
Hey there!

So, if 1 (dozen) of eggs equal ($1.75), we would want to multiply this by (8).


\left[\begin{array}{ccc}\boxed{\boxed{1.75*8}}\end{array}\right] \ =\left[\begin{array}{ccc}\boxed{14}\end{array}\right]

This would cost then ($14).

Hope this helps you!
User Ymbirtt
by
8.2k points
6 votes
That would be 8×1.75, which is 14. He bought 8 dozen eggs for $14.
User Nagoh
by
7.5k points

No related questions found