23.5k views
1 vote
Charlie bought a 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges?

1 Answer

1 vote
Charlie bought 2.5 lb/pounds of oranges for a total of $3.75

One pound of oranges equals to $1.50

User Krzysztof Szularz
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories