menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Charlie bought a 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Charlie bought a 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges?
asked
Feb 1, 2019
23.5k
views
1
vote
Charlie bought a 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges?
Mathematics
college
Luka Jacobowitz
asked
by
Luka Jacobowitz
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Charlie bought 2.5 lb/pounds of oranges for a total of $3.75
One pound of oranges equals to $1.50
Krzysztof Szularz
answered
Feb 7, 2019
by
Krzysztof Szularz
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org