39.5k views
5 votes
A factory employs skilled laborers at$25 per hour and unskilled laborers at $12 per hour. The total hourly cost of the factory’s 24 workers is $405. How many of each type of laborer works at the factory.

1 Answer

0 votes
For this case what you should do is the following system of equations:
x: skilled laborers
y: unskilled laborers
By writing the system we have:
x + y = 24
25x + 12y = 405
Solving the system:
Step 1:
-25x + -25y = -600
25x + 12y = 405
Step 2:
-13y = -195
y = 195/13
y = 15
step 3:
x = 24-y
x = 24-15
x = 9
Answer:
skilled laborers = 9
unskilled laborers = 15
User Jason Sperske
by
7.1k points