207k views
2 votes
If you eat 3.00 moles of sugar, how many molecules did you consume?

3.00

2.00 x 10^23 molecules

5.00 x 10^ -24 molecules

1.81 x 10^24 molecules

User Taty
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:


Molecules\ sugar=1.81x10^(24)molecules\ sugar

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, Avogadro's number help us to realize that 1 mole of any substance has 6.022x10²³ molecules of the same substance, in such way, by applying that relationship one computed the consumed molecules of sugar as shown below:


Molecules\ sugar=3.00mol\ sugar*(6.022x10^(23)molecules\ sugar)/(1mol\ sugar) \\Molecules\ sugar=1.81x10^(24)molecules\ sugar

Best regards.

User Eric King
by
7.3k points
2 votes
According to Avogadro's law 1 mole of a substance contains 6.022×10^23 particles.
Thus, 1 mole of sugar contains 6.022×10^23 molecules
Hence, 3 moles of sugars will contains;
= 3 ×6.022 ×10^23 molecules
= 18.066 ×10^23 molecules
≈ 18.1 ×10^23 molecules
User Attila Antal
by
7.7k points