27.3k views
0 votes
If the kinetic energy of an electron is 4.1e-18 j, what is the speed of the electron? (you can use the approximate (nonrelativistic) formula here.)

1 Answer

3 votes
The kinetic energy of the electron is

K= (1)/(2)mv^2
where
m=9.1 \cdot 10^(-31) kg is the mass of the electron and v its speed. Since we know the value of the kinetic energy,
K=4.1 \cdot 10^(-18) J, we can find the value of the speed v:

v= \sqrt{ (2K)/(m) }= \sqrt{ (2\cdot 4.1 \cdot 10^(-18)J)/(9.1 \cdot 10^(-31)kg) } = 3\cdot 10^6 m/s
User TLJ
by
7.3k points