16.2k views
3 votes
A box of 20 Crunchy Munchy cookies costs $2.50 and a box of 40 Crunchy Munchy cookies costs $4.00. One quart of milk costs $1.50. Which of the following is a better bargain?

User Kevin Aung
by
7.4k points

2 Answers

3 votes
I would definitely say the box of 20 crunchy Munchy cookies that costs $2.50 is the better bargain you as a customer or anyone that is purchasing the product which in this case is the cookies can not beat it and you are getting more cookies for a convenient price. On the contrary, if you buy a quart of milk that costs $1.50 that’s also ok but your just buying one of those quarts of milk, if you were buying 48 quarts of milk or even 69 for that price then that would be the better bargain. In this case the crunchy munchy cookies is the better bargain you can not beat an opportunity like this and it’s more products for a cheaper much affordable price. Hoped that helped!!!
User Ayush Somani
by
6.9k points
2 votes
20 crunchy munchy=2.50 this means 2.50/20=0.125 cents per candy (i assume is candy)
40 crunchy munchy=4.00 4/40=0.100 cents per candy - this is cheaper than previous one
1 quart of milk =1.50 dollars
you cant actuality compare candy to milk
User Forthrin
by
7.6k points