185k views
2 votes
A Ferris Wheel turns at a constant speed.

It takes 4 minutes to turn through a complete circle.
What angle does the Ferris Wheel turn through in 90 seconds?
A) 125 degrees
B) 135 degrees
C) 145 degrees
D) 155 degrees

User Selan
by
5.8k points

2 Answers

7 votes
the answer is d. i hope it helps
User TysonSubba
by
7.0k points
2 votes
Okay so as you know a circle is 360 degrees. So let's start by finding what one minute is. 360/4=90 so in 1 minute the Ferris Wheel while move 90 degrees. 90 seconds is equal to 1 minute and 30 seconds so 1 minute/2 (or 30 seconds)=90/2 which is 45. 90+45=135 degrees.
Side note: I am taking in Geometry right now in 7th grade so I can assure you that this answer is trustworthy. Hope this helps!