question A) 25 beats(while running) = 10 seconds
1 minute = 60 seconds
steps )To find out how many beats for 1 minute while running you have to make 10 seconds into 1 minute by multiplying and to do that you need to multiply 10 x 6 = 60 sec ( 60 seconds is one minute) after that multiply 25 beats x 6 = 150
Answer = the heart beats 150 times per minute while running
b) 18 beats (while resting) = 15 seconds
1 minute = 60 second
steps) just like the previous steps from question A, you need to make 15 seconds into 1 minute by multiplying, so 15 x 4 = 60 seconds. After that you need to multiply 18 x 4 = 72
answer) the heart beats 72 times per minute while resting
Hope this helps :)