229k views
1 vote
A small air plane's takeoff speed is 30 m/s. With constant acceleration it takes 150 m of runway to become airbourne. How long does it take to become airbourne?

2 Answers

3 votes
t=vf-vi/a
t=30-0/150m
t=0.2s
User Michael Salmon
by
6.4k points
4 votes
The plane moves at a constant rate of 30m/s

there are 150m in the runway

150/30 = 5

5 seconds is the time it takes for it to be airborne

hope this helps
User Gudnithor
by
7.3k points