menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
asked
Apr 23, 2019
53.4k
views
2
votes
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
Mathematics
high-school
Jorge Frias
asked
by
Jorge Frias
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Hey there!
If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.
Your correct answer would be (2.98)
I did 65.56/22.
Hope this helps you!
Chantal
answered
Apr 24, 2019
by
Chantal
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Hey there! :D
When you find the unit rate, you have the input factor, (or the unit you want to find) equal to 1.
22/22= 1
Divide the price of the gas
$65.56
by 22.
65.56/22= 2.98
Each gallon of gas is
$2.98.
I hope this helps!
~kaikers
Souvik Sikdar
answered
Apr 27, 2019
by
Souvik Sikdar
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org