53.4k views
2 votes
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas

2 Answers

1 vote
Hey there!

If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.

Your correct answer would be (2.98)

I did 65.56/22.

Hope this helps you!
User Chantal
by
8.0k points
2 votes
Hey there! :D

When you find the unit rate, you have the input factor, (or the unit you want to find) equal to 1.

22/22= 1

Divide the price of the gas $65.56 by 22.

65.56/22= 2.98

Each gallon of gas is $2.98.

I hope this helps!
~kaikers
User Souvik Sikdar
by
7.0k points