menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
asked
Apr 23, 2019
53.4k
views
2
votes
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
Mathematics
high-school
Jorge Frias
asked
by
Jorge Frias
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Hey there!
If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.
Your correct answer would be (2.98)
I did 65.56/22.
Hope this helps you!
Chantal
answered
Apr 24, 2019
by
Chantal
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Hey there! :D
When you find the unit rate, you have the input factor, (or the unit you want to find) equal to 1.
22/22= 1
Divide the price of the gas
$65.56
by 22.
65.56/22= 2.98
Each gallon of gas is
$2.98.
I hope this helps!
~kaikers
Souvik Sikdar
answered
Apr 27, 2019
by
Souvik Sikdar
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.7m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org