27.9k views
0 votes
Nina purchased 3.5 LB of his favorite mixture of dried fruits to use on a trail mix the total cost was $16.87 how much Does the fruit cost per pound? Complete decimal division expressions to fractural division expressions to create whole number divisors

User JBaczuk
by
5.4k points

2 Answers

2 votes
I think you would just do 16.87 divided by 3.5 which would give you 4.82 as the price per pound
User Satyendra
by
5.8k points
4 votes
I only know how much does the fruit costs per pound is $4.82
User Boldinventions
by
5.2k points