214k views
4 votes
Brianna bought an assortment of 16 apples. A medium-sized apple weighs around 5.2 ounces. Which response gives the best estimate for the cost of the apples?

2 Answers

6 votes

Answer:

$7.00

Explanation:

16 apples ⋅ 5.2 ounces1 apple ⋅ 1 pound16 ounces ⋅ $1.291 pound ≈ $7.00

User Fabla
by
6.4k points
5 votes
16 apples• 5.2 ounces/1 apple•1 pound/16 ounces•$1.29/1pound =6.71=7.00
User Bowlturner
by
6.7k points