22.1k views
4 votes
Elp meEeEeEeEEeEEe plzzz

Elp meEeEeEeEEeEEe plzzz-example-1
User Dhamo
by
6.5k points

2 Answers

11 votes
8/15 because 2/15 *3 is 6/15 + 2 is 8 and you multiply by 3 because 60/20=3
User Stan Liu
by
7.4k points
10 votes

Answer:

1. 6/15, or 2/5.

2. Apples cost more per pound.

Explanation:

1. Brian reads 2/15 in 20 minutes, like we were told. It's easy to determine how much of his book he can read within an hour, by using the ratio 1/15:10. There's clearly 1/15 in 10 minutes, 2/15 in 20, 3/15 in 30, and so on. This would result in him reading 6/15's of his book in an hour.

2.

Peaches

0.6÷8/5 converts to .6 × 5/8. The result is .375.

Apples

1.75 ÷7/2 converts to 1.75×2/7. The result of this equation is .5, so therefore, the apples cost more per pound.

User Rambalac
by
7.3k points