112k views
4 votes
Candy at the grocery store is on sale. Mrs. Watkins finds that she can buy 5 candy bars for $2.50. She has a total of 18 kids in her class. How much would it cost for her to buy a candy bar for all the students?

User Da Tong
by
6.0k points

2 Answers

4 votes

it would cost her $9


hope this helps

<3

User Ryan Nelson
by
6.2k points
6 votes
your answer would be $9.00
User Stonecharioteer
by
6.0k points