115k views
0 votes
An object accelerates 5.0 m/s2 when a force of 20.0 newtons is applied to it. What is the mass of the object?

User Ahmed Awad
by
6.7k points

1 Answer

7 votes
Fore = mass × acceleration

Force = 20N
Acceleration = 5m/s²

20 = m × 5

m = 20/5

m = 4kg...

Hope this helped.?
User AjayKumarBasuthkar
by
7.7k points