2. The amount paid for different weights of oranges at a farmer’s market are shown below.
Oranges (lb) Price ($)
2--------- $3
3--------- $4.50
5--------- $7.50
?---------- $12
(a) Mrs. Roberts found that the unit rate for oranges is $1.50 per pound. Show two ways that Mrs. Roberts could have found this unit rate, using the
patterns/relationships in the chart.