83.0k views
3 votes
A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. what is the unit rate.

1 Answer

6 votes
do 14/2.10 which would give you 6.66666667, round that to 6.67. It is about 6.67 per ounce.


answer: $6.67 per ounce of cereal (6.67/1)
User Jahav
by
8.6k points

No related questions found