77.5k views
5 votes
A dozen long stem red roses cost $57 what is the unit rate of for roses

User Ed Mendez
by
8.0k points

1 Answer

1 vote
Let
r--------------------- > unit rate of roses
we know that
A dozen long stem red roses cost ------------- >$57
therefore
r=(57/12)=4.75

the unit rate of rose (r) is $4.75 per rose


User Knick
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.