menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A dozen long stem red roses cost $57 what is the unit rate of for roses
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A dozen long stem red roses cost $57 what is the unit rate of for roses
asked
Jan 16, 2019
77.5k
views
5
votes
A dozen long stem red roses cost $57 what is the unit rate of for roses
Mathematics
college
Ed Mendez
asked
by
Ed Mendez
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Let
r--------------------- > unit rate of roses
we know that
A dozen long stem red roses cost ------------- >$57
therefore
r=(57/12)=4.75
the unit rate of rose (r) is $4.75 per rose
Knick
answered
Jan 21, 2019
by
Knick
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org