209k views
3 votes
Members of a baseball team raised $967.50 to go to a tournament. they rented a bus for $450.00 and budgeted $28.75 per player for meals. they will spend all the money they raised. write and solve an equation that models this situation and could be used to determine the number of players p,the team could bring to the tournament.

User Jsmars
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

p=
((967.50-450))/(28.75)


there are 18 players

hope this helps

<3



User Reza Dehnavi
by
6.9k points
2 votes

Answer:

p = (967.50 - 450)/28.75

The number of players is 18.

Explanation:

Given: Total amount raised = $967.50

Rent for bus = $450

$28.75 meal per each player

The amount left = 0

Let's take p be the number of players

967.50 = 450 + $28.75 p

p = (967.50 - 450)/28.75

p = 517.50/28.75

p = 18

The number of players is 18.

Hope this will helpful.

Thank you.

User Nickelman
by
6.8k points