107k views
0 votes
A 3-yard piece of cotton cloth costs $18.72. What is the price per foot?

User Shwetanka
by
5.4k points

2 Answers

7 votes
1 yard = 3 feet
3 × 3 = 9
3 yards = 9 feet

9 feet = $18.72
9x = 18.72
Divide both sides by 9.
x = 2.08

Answer: The price per foot is $2.08.
User Andre Carneiro
by
5.4k points
3 votes
18.72÷(3x3)
18.72÷9
$2.08 per foot
User Sourav Kannantha B
by
5.6k points