menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-yard piece of cotton cloth costs $18.72. What is the price per foot?
asked
Dec 24, 2019
107k
views
0
votes
A 3-yard piece of cotton cloth costs $18.72. What is the price per foot?
Mathematics
college
Shwetanka
asked
by
Shwetanka
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
1 yard = 3 feet
3 × 3 = 9
3 yards = 9 feet
9 feet =
$18.72
9x = 18.72
Divide both sides by 9.
x = 2.08
Answer: The price per foot is
$
2.08
.
Andre Carneiro
answered
Dec 25, 2019
by
Andre Carneiro
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
18.72÷(3x3)
18.72÷9
$2.08 per foot
Sourav Kannantha B
answered
Dec 30, 2019
by
Sourav Kannantha B
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org