96.7k views
0 votes
How to graph the relationship between the cost of apples and weight

How to graph the relationship between the cost of apples and weight-example-1

1 Answer

1 vote
So according to the information we have here, the slope is 2 because the grocer sells 2 pounds for $4, or 1 pound for $2.

That means that on the graph, for every pound more, the cost will go up 2.
Hope this helps!
User Bvitaliyg
by
7.8k points

No related questions found