61.3k views
2 votes
31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas?

A) $42.65 per gallon
B) $3.08 per gallon
C) $265.00 per gallon
D) $308.00 per gallon

User Malburrito
by
8.0k points

2 Answers

6 votes
the answer would be 2.65 because you divide 82.15 by 31 and you get 2.65 that is your answer. hope it helps 
User ChrisBellew
by
8.5k points
7 votes
You would simply divide 82.15 by 31 and get:
$2.65 per gallon.
User Ishmel
by
8.5k points