9.7k views
3 votes
A 18-ounce box of wheat cereal cost $3.60 what is the unit rate in cost per ounce?

User Shiva Garg
by
7.7k points

1 Answer

5 votes
divide 3.60 by 18... its $.20 per ounce
User Abhishek
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories