67.0k views
2 votes
Express $91.60 for 8 lb of coffee as a unit rate

User Blois
by
8.1k points

1 Answer

3 votes
I believe your answer is $11.45 a pound, because you are taking the total (91.60) and you're going to divide that by 8.

91.60/8=11.45

Hope this helps!
User David Berry
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.