Answer:
The average speed needed is 68.4 mi/h
Step-by-step explanation:
Average Speed
If an object travels a distance d in a time t regardless of the direction, the average speed is the quotient of the distance over the time:

The distance to get to Denver from the Hamilton Street Campus is d=1,778 miles. An estimated time of t=26 hours should be needed to cover that distance, thus you will need to travel at an average speed of:

V = 68.4 mi/h
The average speed needed is 68.4 mi/h