menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At the supermarket, each pound of soy beans costs 5 times as much as each pound of wheat. if the total cost of 4.7 pounds of soy beans and 2.4 pounds of wheat is $51.80, what is …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At the supermarket, each pound of soy beans costs 5 times as much as each pound of wheat. if the total cost of 4.7 pounds of soy beans and 2.4 pounds of wheat is $51.80, what is …
asked
Apr 16, 2019
103k
views
3
votes
At the supermarket, each pound of soy beans costs 5 times as much as each pound of wheat. if the total cost of 4.7 pounds of soy beans and 2.4 pounds of wheat is $51.80, what is the cost of each pound of soy beans and each pound of wheat?
Mathematics
high-school
Eshwar
asked
by
Eshwar
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
x=soy beans
y= wheat
x= 5y (because soy beans cost five times as much as wheat)
4.7x+2.4y= $51.80
Substitute x=5y
4.7(5y)+2.4y=51.80
23.5y+2.4y=51.80
25.9y=51.80
Divide both sides by 25.9
y=$2 cost of wheat per pound
x= 5y
=5(2)
=$10 cost of soy beans per pound
Check:
4.7x+2.4y= $51.80
4.7(10)+2.4(2)=51.80
47.0+4.80=51.80
51.80=51.80
Hope this helps! :)
Timonsku
answered
Apr 22, 2019
by
Timonsku
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 11, 2022
113k
views
Aurielle bought 13 packs of cookies for $51.48 from the supermarket. How many packs of cookies can she buy for $43.56? Pls help
Minan
asked
Jun 11, 2022
by
Minan
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
113k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org