163k views
0 votes
Jackie wants to make a mixture of nuts to sell in her store consisting of hazelnuts and cashews. hazelnuts cost $6.50 per pound and cashews cost $4.50 per pound. if jackie wants 60 pounds total of mixture and the cost to be $5.10 per pound, how many pounds of each will she need?

1 Answer

5 votes
Cost of Hazelnuts per pound = $6.50
Cost of cashews per pound = $4.50
Total quantity to buy C + H = 60 pounds of mixture
Cost of the Mixture per pound = $5.10
6.5H + 4.5C = 60 x 5.10 => 1.3H + 0.9C = 61.2 => 13H + 9C = 612
We have C + H = 60 => H = 60 - C
13(60 - C) + 9C = 612 => 780 - 13C + 9C = 612 => 4C = 780 - 612
=> C = 42, then H = 60 - 42 = 18
So the mixture will be 42 pounds of cashews and 18 pounds of Hazelnuts.
User Quince
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.