Answer:
Mass = 20,000 g
Step-by-step explanation:
Given data:
Mass of MgO formed = ?
Mass of Mg react = 12 Kg (12 Kg × 1000/1 Kg = 12000 g)
Solution:
Chemical equation:
2Mg + O₂ → 2MgO
Number of moles of Mg:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 12000 g/ 24 g/mol
Number of moles = 500 mol
Now we will compare the moles of Mg and MgO.
Mg : MgO
2 : 2
500 : 500
Mass of MgO:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 500 mol × 40 g/mol
Mass = 20,000 g