187k views
1 vote
Carina records the height of a candle after x hours burning. Her data are shown in the graph below. Burning Candle A graph has time burned (hours) on the x-axis and candle height (centimeters) on the y-axis. A line goes through points (2, 6), and (1, 8). Which is the best estimate for the height of the candle after 1 hour? 4 cm 5 cm 8 cm 9 cm

User Anselma
by
7.1k points

2 Answers

11 votes

Answer8CM

Explanation:

User Mike Elahi
by
7.3k points
6 votes

Answer:

8 cm

Explanation:

Calculate the slope that intersects points (2,6) and (1,8), m=(6-8)/(1-2), m=-2.

Use the point-slope formula to determine the equation of the line that intersects both given points, y-8=-2(x-1), f(x)=-2x+10. Calculate f(1), -2(1)+10=8. Alternatively, you could just look at the given coordinates and see that inputting one hour (1,8) gives the output eight, (1,8).

User MilesHampson
by
7.0k points