2.3k views
16 votes
How many electrons are present in an atom with its 1s, 2s, 2p, and 3s subshells filled with two electrons in the 3p subshell? What is the element?

Wouldn’t it be Argon?
1s=2 electrons
2s= 2 electrons
2p= 6 electrons
3s = 2 electrons
3p= 6 electrons
Total electrons is 18 which would be Ar on periodic table.. please explain why I’m wrong

User Iljau
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

magnesium

Step-by-step explanation:

1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^2 = 14

magnesium is 14th in the periodic table

3p^2 because you have said that 3p subshell is filled with two electrons only.

User Davidoff
by
7.2k points