205k views
4 votes
Import auto company held a 4-day training program for 20 employees. all employees were paid their regular wages for the time they were released from their regular work. these wages totaled $5,897.64 for the group. refreshments and lunch were served at a cost of $45.50 per person each day. the instructor who conducted the training charged $500.00 per day. supplies and equipment for the program totaled $8.00 per person. travel expenses for the group totaled $22,457.63. what was the total cost for the seminar to the nearest cent?

User Kolexinfos
by
6.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:$34,155.27

Step-by-step explanation:

Item 1:

Total wages paid to employees=$5,897.64

Item2:

Refreshment and lunch per person for 4 days

=$45.50×4

=$3,640

Item 3:

Instructor charged $500.00 per day for 4 days

=$500.00×4

=$2000

Item 4:

Supplies and equipment per person=$8.00

There are 20 employees

=$8.00×20

=$160.00

Item 5:

Travel expenses for total employees (20)=$22,457.63

Total cost of seminar= Totals of item 1+item 2+item 3+item 4+ item 5

=$5,897.64+$3,640+$2000+$160.00+$22,457.63

=$34,155.27

User FlintZA
by
7.3k points
6 votes
Total wages $ 5,897.64
refreshments and lunch = $ 45.50 × 4× 20 = $3640
Instructor = $500 × 4 = $2000
Supplies and equipment = $ 8 × 20 = $ 160
Travel expenses = $22,457.63
therefore, the total cost of the training will be
$5897.64 + $3640 +$2000+$160 +$22,457.63 = $34,155.27
User Ivan Davidov
by
7.2k points