112k views
4 votes
Grant paid $12 for 4 baseball card packs.How many baseball card packs can he purchase for $21

User Cademan
by
7.2k points

1 Answer

4 votes
First find the cost of single baseball card pack.
Cost per pack= $12/4 = $3

Now number of packs he can purchase for $21= 21/3 = 7 packs


Answer: 7
User Billkamm
by
7.3k points