Answer:
t = 3 seconds
Step-by-step explanation:
Given that,
Initial speed, u = 30 m/s
Final speed, v = 0
It slides 45 m to rest.it take the box to come to rest
We need to find how long it take the box to come to rest.
Let a be the acceleration and t is time.

Now finding time.

So, the required time is 3 seconds.