menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Jesse has five meters of twine and needs to cut it into lengths that are each of a meter…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jesse has five meters of twine and needs to cut it into lengths that are each of a meter…
asked
Jun 7, 2019
162k
views
3
votes
Jesse has five meters of twine and needs to cut it into lengths that are each of a meter long. how many lengths will he have? express this problem in a number sentence that uses division. homework help ✎
Mathematics
high-school
Real Noob
asked
by
Real Noob
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
5 ÷ 1 = 5
Jesse will have 5 length
GoodDok
answered
Jun 13, 2019
by
GoodDok
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 15, 2018
115k
views
Jesse has 5 meters of twine and needs to cut it into lengths that are 1/4 of a meter long. How many lengths will he have? Express this problem in a number sentence that uses division.
Makesha
asked
Sep 15, 2018
by
Makesha
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
115k
views
asked
Aug 21, 2023
227k
views
Jesse has five meters of twine and needs to cut it into lengths that are each 1/4 of a meter long. How many lengths will he have? Express this problem in a number sentence that uses division.
Bagonyi
asked
Aug 21, 2023
by
Bagonyi
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
7
votes
227k
views
asked
Sep 27, 2024
144k
views
A 2-yard piece of twine costs $13.98. what is the price per foot
Raman Branavitski
asked
Sep 27, 2024
by
Raman Branavitski
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
144k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org