96.6k views
1 vote
Marie is purchasing memo paper for the office. The supplier offers 8 packs for $2.16 or 18 packs for $4.99. Which is the better buy?

User Wiredniko
by
9.3k points

1 Answer

3 votes
The 8 packs for $2.16 would come out to be $0.27 and the 18 packs would come out to be $0.277 each. so the 8 pack for $2.16 would be cheaper.  
User Maudulus
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.