23.0k views
5 votes
In a survey, 540 people, or 80%, said they attended a movie at least once a month. How many people were surveyed?

1 Answer

3 votes
x = total amount of people

80% of x = 540
.8x = 540
x = 675

There were 675 people
User Batakj
by
6.4k points