95.9k views
1 vote
You spend $20 total on tubes of paint and disposable brushes for an art project. Tubes of paint cost $4.00 each and paintbrushes cost $0.50 each. You purchase twice as many brushes as tubes of paint. How many brushes and tubes of paint do you purchase?

1 Answer

6 votes
You are buying 2 items so let's use two different variables to represent each:
p = number of tubes of paint
b = number of disposable brushes
cost = price per item × number of items
Equations from information given:
4p + 0.50b = 20 ← from the first 2 sentences
2p = b ← if there are twice as many brushes as paint tubes you need 2 times paint tubes to equal number of brushes
Solve the problem by using substitution... 1b equals 2p so replace b with that:
4p + 0.50(2p) = 20
4p + 1p = 20 ← 0.50 is half so half of 2p is 1p
5p = 20 ← combine like terms
p = 4 ← divide both sides of the equation by 5
Recall the equation 2p = b replace p with 4
2(4) = b
8 = b
ANSWER:
You purchased 4 tubes of paint and 8 disposable brushes.
User Gfullam
by
5.9k points