147k views
3 votes
Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

User AlonL
by
8.6k points

1 Answer

6 votes
24 bottles @ $3 = 8 bottles per dollar
12.5 cents per bottle

36 bottles @ $4 = 9 bottles per dollar
11.1 cents per bottle
User FireGM
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.