85.7k views
4 votes
A 20-oz bottle of soda costs $1.15. What is the unit price, to the nearest tenth of a cent?

User Shuki
by
5.7k points

2 Answers

3 votes
Im getting my points. 1.15 / 20 = .1 cent per oz
User John Bartels
by
6.2k points
3 votes
 $.58 is your answer for this question
User Richele
by
5.2k points