menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 20-oz bottle of soda costs $1.15. What is the unit price, to the nearest tenth of a cent?
asked
Oct 9, 2019
85.7k
views
4
votes
A 20-oz bottle of soda costs $1.15. What is the unit price, to the nearest tenth of a cent?
Mathematics
high-school
Shuki
asked
by
Shuki
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Im getting my points.
1.15 / 20 = .1 cent per oz
John Bartels
answered
Oct 9, 2019
by
John Bartels
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$.58 is your answer for this question
Richele
answered
Oct 15, 2019
by
Richele
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org