112k views
2 votes
Cherries cost $4.99 per pound. If Lacey buys 3.5 pounds, how much will she pay for the cherries?

2 Answers

3 votes
it would $17.47. if you times $4.99 by 3.5 pounds of cherries then your answer will be $17.47
User Colin Schoen
by
7.4k points
6 votes

Answer:

$17

Explanation:

Cherries cost $4.99 per pound ($4.99/lb). This is the ratio of interest. Lacey buys 3.5 pounds. We can determine how much she will pay for the cherries using a conversion fraction.

3.5 lb × ($4.99/lb) = $17.47 ≈ $17 (rounding off to 2 significant figures)

Lacey will pay $17 for 3.5 pounds of cherries.

User Powell
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories