menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Lauren goes to exhibition. She purchased some wooden antiques for $70. She purchased a table for $44 and 2 chairs. Each of the chairs costs the same price. Write an equation rep…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Lauren goes to exhibition. She purchased some wooden antiques for $70. She purchased a table for $44 and 2 chairs. Each of the chairs costs the same price. Write an equation rep…
asked
Mar 24, 2019
35.7k
views
3
votes
Lauren goes to exhibition. She purchased some wooden antiques for $70. She purchased a table for $44 and 2 chairs. Each of the chairs costs the same price. Write an equation representing the cost of the antiques and determine the price of one chair.
Mathematics
college
Warlin
asked
by
Warlin
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Each of the chairs cost $13, because:
70-44 = 26.
26 divided by 2 = 13.
Hope this helped!!!
Mighq
answered
Mar 30, 2019
by
Mighq
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 21, 2021
105k
views
Lauren goes to the exhibition. She purchased some wooden antiques for $70. She purchases a table for $44 and 2 chairs. Each of the chairs costs the same price. Write an equation representing the cost of
Tony Abrams
asked
Dec 21, 2021
by
Tony Abrams
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
105k
views
asked
Jun 7, 2019
114k
views
Write an equation that can be used to answer each question 1.) Lauren goes to the exhibition. She purchased some wooden antiques for $70. She purchases a table for $44 and 2 chairs. Each of the chairs
Matthias Sommer
asked
Jun 7, 2019
by
Matthias Sommer
8.2k
points
History
middle-school
1
answer
4
votes
114k
views
asked
Jun 10, 2020
88.4k
views
Lauren goes to the exhibition. She purchased some wooden antiques for $70. She purchases a table for $44 and 2 chairs. Each of the chairs costs the same price. What is the price of one chair
Rasul
asked
Jun 10, 2020
by
Rasul
7.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
88.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org