43.4k views
0 votes
Marge puts $800 in a bank account that earns 3% annual interest. If she leaves the money in the bank but does not add to it, how much will she have at the end of the first year?

User Nguyenkha
by
6.6k points

2 Answers

3 votes
She will have $824 because annual means it happens every year and 3% of 800 is 24
User JWP
by
6.1k points
5 votes

Answer:

$824

Explanation:

We are given that Marge put money in her account=$800

She earns annual interest=3%

We have to find the amount she will have received at the end of the first year if no add any money

We are using the formula


S.I=(P* r* t)/(100)

Where r= Rate of interest

t=Time in years

P=principle

r=3%

P=$800

t=1 year

Using the formula and substitute the values

S.I=
(800\time 3* 1)/(100)

S.I=$24

Amount =S.I+P

Amount=24+800=$824

Hence, She will have received money at the end of first year =$824

User AndySousa
by
6.4k points