Answer:
Molarity:
![M=4.18M](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/rpfcj2qnbrwg5rpelf3y826dcqhh3wfsyp.png)
Molality:
![m=4.94m](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/wh804zhmekulsyld5w5wl84t4pdhham0op.png)
Percent by mass: %
%
![x_(CH_3OH)=0.0816](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/28x1yny6hyvg756477z4j7v246ugviqjwu.png)
Mole percent:
%
Step-by-step explanation:
Hello,
a.) Molarity: in this case, we first must compute the moles of methanol:
![n_(CH_3OH)=20.2mL*(0.782g)/(1mL)*(1mol)/(32g)=0.494molCH_3OH](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/hgk8vu29pwrir67g9ij431fnrxd0cs1ycv.png)
Then the volume of the solution:
![V_(solution)=118mL*(1L)/(1000mL)=0.118L](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/cs02nydtfcblewjr7ekllupzgmwe6ycrq4.png)
And the molarity:
![M=(n_(CH_3OH))/(V_(solution))=(0.494mol)/(0.118L)=4.18M](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/eu5rzjmp9ctqdlpin8rfhcndjxicf7o9vg.png)
b.) Molality: in this case, we already computed the moles of methanol, so we just divide by the water's mass in kilograms:
![m=(n_(CH_3OH))/(m_(H_2O))=(0.494mol)/(100mL*(1L)/(1000mL)*(1kg)/(1L) ) \\m=4.94m](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/b7vud47thrqin0fhoh05cf3xva7nrapdeb.png)
c.) Percent by mass: here, we compute the mass for both methanol and water as follows:
![m_(CH_3OH)=20.2mL*(0.782g)/(1mL)=15.8g\\m_(H_2O)=100.0mL*(1g)/(1mL) =100.0g\\](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/inqho0czdk2dd9eodev0bst4y826d0symr.png)
%
%
%
%
d.) Mole fraction: based on the densities and the measured volumes, one computes the moles of water because the methanol moles were already computed:
![n_(H_2O)=100mL*(1g)/(1mL)*(1mol)/(18g)=5.56molH_2O](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/mltmbhtozr7ovrladmemw6t4o2owsd5ey3.png)
![x_(CH_3OH)=(0.494mol)/(0.494mol+5.56mol)= 0.0816](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/college/xwt5d25c5eg6p91jpcn0jir4n0vgchipj8.png)
e.) Mole percent: here, we just multiply the mole fraction by 100% as follows:
%
%
Best regards.