189k views
3 votes
The answer to this question

The answer to this question-example-1
User Hustljian
by
8.4k points

1 Answer

2 votes
12 muffins - Cost of first Dozen: 12 * $4.50 = $54.00; Total cost = $54.00
13 muffins - Cost of first Dozen: (12 * $4.50 = $54.00) + (1 * $.25 = $.25)
Total cost = $54.25
14 muffins - Cost of first Dozen: (12 * $4.50 = $54.00) + (2 * $.25 = $.50)
Total cost = $54.50
15 muffins - Cost of first Dozen: (12 * $4.50 = $54.00) + (3 * $.25 = $.75)
Total cost = $54.75
16 muffins - Cost of first Dozen: (12 * $4.50 = $54.00) + (4 * $.25 = $1)
Total cost = $55
User Chrisbtoo
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories