108k views
2 votes
Eight ounces of ham cost $1.92. You bought $9.60 worth of ham. How many ounces did you buy?

User Umit Kaya
by
7.5k points

2 Answers

2 votes
8 oz cost 1.92.......1.92/8 = 0.24 per oz

9.60 / 0.24 = 40 oz <==== he bought 40 oz
User Sharat Chandra
by
8.7k points
2 votes

Divide the total cost of the 8 oz's of ham with the 8 oz

$1.92/8 = 0.24

One oz of ham = $0.24

Now divide 0.24 from 9.60

9.60/0.24 = 40

40 oz of ham is the amount you can buy

hope this helps

User Sasindu Lakshitha
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories