108k views
2 votes
Eight ounces of ham cost $1.92. You bought $9.60 worth of ham. How many ounces did you buy?

User Umit Kaya
by
4.8k points

2 Answers

2 votes
8 oz cost 1.92.......1.92/8 = 0.24 per oz

9.60 / 0.24 = 40 oz <==== he bought 40 oz
User Sharat Chandra
by
5.6k points
2 votes

Divide the total cost of the 8 oz's of ham with the 8 oz

$1.92/8 = 0.24

One oz of ham = $0.24

Now divide 0.24 from 9.60

9.60/0.24 = 40

40 oz of ham is the amount you can buy

hope this helps

User Sasindu Lakshitha
by
5.3k points