Step-by-step explanation:
Cost of 1 loaf of bread = $5
Cost of 1 roll = $1
The baker needs to sell both items and it should be worth $30.
To find the linear equation, Suppose, the baker sells “b” loaves of bread and “r” rolls.
Then the total cost of the sales has to be $30.
So, the linear equation will be:
5b + 1r = 30