121k views
0 votes
Find the Best Buy and give the cost per ounce for the can of juice concentrate

Brand A: 12 oz for $1.32
Brand B: 16 oz for $2.08

User Rtviii
by
5.4k points

2 Answers

5 votes
12 oz for 1.32.......1.32 / 12 = 0.11 per oz
16 oz for 2.08 ......2.08 / 16 = 0.13 per oz

so the best buy (the cheapest one) is : 12 oz for 1.32
User Mrinmoy
by
5.9k points
3 votes

Brand A: 12 oz for $1.32

Brand B: 16 oz for $2.08

Divide each

1.32/12 = 0.11

2.08/16 = 0.13

Brand A: 12 oz for $1.32 is your best choice

hope this helps

User IVela
by
4.9k points