Answer:
Part a) Cereal A
Part b) Cereal B
The best buy is Cereal B
Explanation:
we know that
To find the unit price divide the price by the quantity
Let
x------> the price
y------> the quantity
U------> the unit price
so
Part a) we have
Cereal A
substitutes
Part b) we have
Cereal B
Compare the unit prices
therefore
6.0m questions
7.8m answers