30.5k views
4 votes
Find the price per unit for each item, then choose the best buy. a. Cereal, 10 oz. box for $5.90 would = b. Cereal, 24 oz. box for $ 6.48 would = The best buy would be

User Xiy
by
5.2k points

2 Answers

4 votes
10z box = $5.90
1 oz = $5.90 ÷ 10 = $0.59

24 oz box = $6.48
1 oz = $6.48 ÷ 24 = $0.27

24 oz box is cheaper, it is a better buy
User Vehsakul
by
5.3k points
0 votes

Answer:

Part a) Cereal A
0.59(\$)/(oz)

Part b) Cereal B
0.27(\$)/(oz)

The best buy is Cereal B

Explanation:

we know that

To find the unit price divide the price by the quantity

Let

x------> the price

y------> the quantity

U------> the unit price

so


U=(x)/(y)

Part a) we have

Cereal A


x=\$5.90


y=10\ oz

substitutes


Ua=(5.90)/(10)=0.59(\$)/(oz)

Part b) we have

Cereal B


x=\$6.48


y=24\ oz

substitutes


Ub=(6.48)/(24)=0.27(\$)/(oz)

Compare the unit prices


Ub<Ua

therefore

The best buy is Cereal B

User Igor Be
by
5.2k points