207k views
3 votes
last week Andrew bought 3 pounds of zucchini and 2 pounds of tomatoes for $7.05 at a farm stand. This week he bought 4 pounds of zucchini and 3 pounds of tomatoes, at the same prices, for $9.83. What is the cost of 1 pound of tomatoes at the farm stand?

User Charde
by
8.3k points

1 Answer

0 votes
one pound of tomatoes costs $1.175
User Sooth
by
7.9k points